Taş Gibi Yoğurt Mayalamanın Ve Sütünüzün Kalitesini Arttırmanın 11 Altın Kuralı Ll Kaptanın Eşi

ABONE OL

Ev yoğurdu mayalamak aslında hiçte zor değil. Üstelik daha ekonomik ve çok daha sağlıklı. Yoğurt mayalarken elbette ki sütün kalitesi çok önemli ama vereceğim bir sırla sütünüzün kalitesini arttırabilirsiniz. Böylece mayalayacağımız yoğurt her seferinde daha kaliteli olacaktır.


1-) 5 litre sütü büyükçe bir tencereye koyun ve kısık ateşte kaynamaya bırakın fakat tahta bir kaşıkla arada bir mutlaka karıştırın ki dibine tutmasın.


2-) Tahta kaşığı her seferinde tencerenin üzerine bırakın bu köpürdüğünde taşmasını engelleyecektir.


3-) Süt kaynamaya çıkınca ocağın en küçük gözünün en kısık ateşinde 30 dakika ile 1 saat arasında ağır ağır kaynatın ki içinde ki su buharlaşsın ve sütümüz daha yağlı bir hal alsın.


4-) Sonra sütü ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğudukça üzerinde kaymak birikecektir. Bu kaymağı yoğurt yapacağınız tencerenin içinde biriktirin. 4 yada 5 seferde oluşan tüm kaymağı diğer tencereye aktarın.


5-) Kalan sütün 3 litresini kaymaklı tencereye boşaltın ve bu bol kaymaklı sütü tekrar ocağa alıp ısıtın. Isıtırken karıştırın ki kaymaklar sütün içinde erisin.


6-) Tezgahın üzerine 2-3 kat havlu koyup ısınmış sütü bu havluların üzerine koyun ve soğumaya bırakın. Soğuma sırasında sütün üzerinde kalın bir kaymak tabakası birikecektir.


7-) Sütün sıcaklığı serçe parmağınızı ısırır kıvamda iken mayalamaya en uygun sıcaklıkta demektir. Çok sıcak olmamasına dikkat edin lütfen. 3 litre süte 3 yemek kaşığı oda sıcaklığında maya kullanacağız.


8-) Sütün köşesinden kaymağını bozmadan 2-3 kaşık süt alıp mayanın içine koyun ve karıştırın. Bu karışımı yine sütün kaymağını bozmadan köşeden ekleyin ve küçük hareketlerle karıştırın.


9-) Tencerenin üzerine bir tel süzgeç örtün onun üzerinede temiz bir mutfak havlusu örtün. Bu yöntemle sütten çıkan buharı havlu emecektir ve sütün sulanma oranını azaltacaktır.


10-) Tencerenin üzerini 2 yada 3 sofra bezi ile örtün ve 12 saat boyunca bu şekilde hiç ellemeden bekleyin.


11-) 12 saat sonra örtüleri açın ve tencerenin kapağını kapatıp buzdolabına kadırın. Buzdolabında en az 12 saat tercihen 24 saat boyunca bırakın ve sonunda muhteşem ev yoğurdunuz hazır demektir.

 Bunları da sevebilirsiniz